W przypadku handlu detalicznego obniżenie zysku o 1 proc. r/r odbiło się na wskaźnikach rentowności: marża EBITDA zmniejszyła się z 7,1 proc. w III kw. 2022 r. do 6,1 proc. w III kw. 2023 r., a rentowność sprzedaży odpowiednio z 3,7 proc. do 3,4 proc. Jak wskazują w analizie eksperci banku PKO BP Wzrost płacy minimalnej od lipca 2023 r. do 3600 zł (19,6 proc. r/r) wywarł presję na podwyżki wynagrodzeń w handlu (14,3 proc. r/r), przy czym udział płac w przychodach sięgał niemal 9 proc.
Jaki udział mają dyskonty w rynku detalicznym?
Na ogólną sytuację handlu detalicznego wpływają przede wszystkim wyniki niewyspecjalizowanych sklepów (dyskonty, supermarkety, hipermarkety), których udział w przychodach branży w III kw. 2023 r. wyniósł 55 proc. (wzrost przychodów o 15 proc. r/r, spadek zysku o 18 proc., ROS=3,7 proc.). Znaczny udział w przychodach działu osiągają ponadto wyspecjalizowane sklepy (udział 17 proc., przychody -14 proc. r/r, zysk +15 proc. r/r, ROS=3,8 proc.).
Według danych Nielsen w III kw. 2023 r. wzrost sprzedaży żywności ponad inflację notowały dyskonty (16,3 proc. r/r) i duże supermarkety (14,8 proc.). Najmniej perspektywiczne są hipermarkety (-1,3 proc.) i najmniejsze sklepy o powierzchni poniżej 40 mkw. (0,1 proc.).
Wysoka baza odniesienia z 2022 związana z napływem uchodźców z Ukrainy nie obrazuje stopniowo poprawiającej się sytuacji w handlu detalicznym.
Czy sprzedaż w sklepach będzie rosła?
W październiku, pierwszy raz od grudnia 2022, sprzedaż detaliczna wzrosła r/r w ujęciu realnym (2,8 proc. r/r), na co wpływ miała wysoka dynamika sprzedaży paliw i samochodów. Zwiększeniu skłonności do wydatków sprzyjał coraz szybszy wzrost siły nabywczej wynagrodzeń.
Zdaniem analityków PKO BP systematyczna poprawa nastrojów konsumentów, jako efekt malejącej inflacji i dobrej koniunktury na rynku pracy, będzie pozytywnie oddziaływać na dynamikę sprzedaży detalicznej w cenach stałych w IV kw. 2023 r. (ok. 3,5 proc. r/r) oraz w 2024 (ok. 5-6 proc. r/r).
Mimo zwiększenia realnych dochodów gospodarstw domowych, konsumenci szukają oszczędności podczas codziennych zakupów wybierając towary w promocji oraz produkty marek własnych. Cięcie wydatków w największym stopniu jest odczuwane przez salony meblowe, agd i rtv.
Jak podwyżka płacy minimalnej wpłynie na handel?
Według ekspertów PKO BP w 2024 r. czynnikiem korzystnie oddziałującym na wyniki finansowe handlu oddziaływać będą niższe w porównaniu z 2023 ceny producentów, natomiast negatywnie będzie wpływać wzrost kosztów osobowych, w tym w dużej mierze dwukrotne podwyżki płac minimalnych.
Ewentualne uchylenie zakazu handlu w niedziele mogłoby wpłynąć na zwiększeniu ruchu w sklepach, choć dodatkowe wynagrodzenie dla pracowników za pracę w wolny dzień wpływałoby na zmniejszenie opłacalności otwierania placówek w niedziele.