O sytuacji handlu hurtowego ogółem decyduje głównie kondycja finansowa grupy - pozostała wyspecjalizowana sprzedaż hurtowa, obejmująca sprzedaż m.in. paliw, metali, rud metali, drewna, wyrobów chemicznych (niemal 1/3 przychodów działu, spadek przychodów o 24 proc. r/r, zmniejszenie zysku netto o 90 proc. r/r, ROS=-0,3 proc.) oraz grupa - sprzedaż hurtowa niewyspecjalizowana (22 proc., wzrost przychodów o 10 proc., niemal czterokrotny wzrost zysku r/r, ROS=8,5 proc.) – informują w analizie eksperci PKO BP.
Jak daje sobie radę hurt spożywczy?
Sprzedaż hurtowa w cenach bieżących w III kw. 2023 r. obniżyła się o ok. 20 proc. r/r. Spadek w największym stopniu dotyczył hurtu półproduktami i odpadami pochodzenia nierolniczego oraz złomem (-48 proc. r/r) oraz hurtu niewyspecjalizowanego (-21 proc. r/r).
Spośród grup o znaczącym udziale w sprzedaży hurtowej wzrosła sprzedaż wyrobów tytoniowych (17 proc. r/r), napojów (9 proc. r/r) oraz żywności (2,5 proc. r/r).
Według Coface liczba niewypłacalności hurtowników wzrosła w ciągu roku o 30 proc. (83 podmioty w III kw. 2023 r. vs 64 w III kw. 2022 r.). W trudnej sytuacji znalazły się hurtownie materiałów budowlanych, które w okresie dobrej koniunktury w budownictwie w pełni zatowarowały magazyny po wysokich cenach. W relatywnie dobrej sytuacji były hurtownie zaopatrujące sklepy w żywność, choć handel detaliczny wywiera znaczną presję na obniżenie marży hurtowej.
Eksperci PKO BP przewidują, że sprzedaż hurtowa w IV kw. 2023 r. w cenach bieżących spadnie o ok. 23 proc. r/r. Na osłabienie sytuacji finansowej hurtowni wpływ będą wywierały mniejsze zamówienia ze strony przetwórstwa przemysłowego i budownictwa.
Co hurtownie czeka w 2014 r.?
Zdaniem analityków PKO BP oczekiwane w 2024 r. ożywienie gospodarcze może przynieść poprawę sytuacji w przemyśle, a co za tym idzie wzrost nowych zamówień ze strony kontrahentów. Z uwagi na zgromadzone w przedsiębiorstwach zapasy surowców, półproduktów, towarów, nie od razu przełoży się to na zwiększenie przez nich zakupów w hurtowniach.
Według ekspertów wraz z rosnącym popytem ze strony przetwórstwa przemysłowego, budownictwa mieszkaniowego, segmentu infrastrukturalnego i energetycznego, a także ze strony detalu, hurtownie będą zwiększać sprzedaż. Dynamika przychodów w warunkach kilkuprocentowej inflacji może pozostać na niskim poziomie, natomiast marża będzie presją wzrostu wynagrodzeń pracowników. Sytuacja hurtu będzie słaba.