Firma kurierska założona przez Simonę Kijonkovą, po zatwierdzeniu przez urząd antymonopolowy, trafi do konsorcjum składającego się z CVC Capital Partners i Emma Capital (przy wsparciu kapitałowym od R2G). Akcjonariusze Grupy Packeta, firmy-matki czeskiej firmy technologiczno-logistycznej Zásilkovna, sprzedali 100 proc. udziałów w Grupie Packeta.
Do finalizacji transakcji ma dojść w pierwszej połowie 2024 roku. Simona Kijonková, założycielka Zásilkovna, CEO Packeta i przedstawicielka JSK Investments, największego akcjonariusza Grupy Packeta podziękowała m.in. ponad 2 tys. współpracownikom za ich wkład w rozwój Packety.
- Bez ich wysiłku i umiejętności Packeta nie byłaby w tym miejscu, w którym jest dzisiaj. Jestem również wdzięczna naszym klientom – sklepom internetowym, które powierzyły nam swoje paczki. Wspólnie, w ciągu ostatniej dekady, przyczyniliśmy się do znacznego rozwoju nowoczesnej branży e-commerce w Europie Środkowej. Wierzę, że nowi inwestorzy, którzy wykazali się wiedzą i doświadczeniem w sektorze dostaw ostatniej mili, pomogą Grupie Packeta jeszcze bardziej się rozwinąć i podnieść poziom usług świadczonych klientom, a także satysfakcję z pracy naszych pracowników – skomentowała
Zásilkovna, spółka córka Packety, została założona w 2010 roku przez Simonę Kijonkovą. Od tego czasu firma rozszerzyła swoją działalność na siedem europejskich krajów i zatrudnia ponad 2 tys. osób. Packeta ma sieć ponad 15 tys. własnych punktów odbioru przesyłek, w tym 6 tys. automatów paczkowych Z-Box.
Spółka holdingowa Packeta została założona w lutym 2018 roku. W maju 2019 r. otwarto pierwszy zrobotyzowany punkt odbioru Z-Bot i uruchomiono usługę Mezi námi ("Między nami"). W grudniu 2019 r. Packeta przejęła firmę kurierską Zavezu.cz, a w kolejnym roku Zásilkovna wprowadziła dostawę do punktów Z-Box.
Poszukiwania odpowiedniego inwestora dla Grupy Packeta trwały przez większość 2023 roku. Proces transakcyjny rozpoczął się wiosną tego roku i prowadzony był przez doradców finansowych Corpin (reprezentujących JSK Investments) i Imap Redbaenk (reprezentujących pozostałych akcjonariuszy).
Doradcami prawnymi byli Havel & Partners (reprezentujący JSK Investments), Hladky.Legal i Axialis Legal (reprezentujący pozostałych akcjonariuszy). Usługi Vendor Due Diligence świadczone były przez CMS Cameron McKenna Nabaro Olswang, Ernst & Young oraz Boston Consulting Group.
Warunki transakcji nie zostały ujawnione. Grupa Packeta od dłuższego czasu odnotowuje zyski i w tym roku osiągnie obroty w wysokości 7,25 mld koron czeskich.