Quantcast
Channel: Naslovnica
Viewing all articles
Browse latest Browse all 5374

Kaufland spodziewa się odbudowy siły nabywczej konsumentów w 2024 r. Sieć chce, by branża handlowa była dla nowego rządu partnerem do rozmów

$
0
0

Jak ocenia Pan perspektywy na 2024 r.? Jakie kluczowe wyzwania lub zagrożenia może przynieść kolejny rok?

W przyszłym roku znajdziemy się w innej rzeczywistości, ponieważ inicjatywę legislacyjną przejmuje nowy rząd. Nie wiemy jeszcze, co przyniosą nowe realia. Niezmiennie będziemy obserwować proces legislacji, aby jak najlepiej przygotować się do zmian. Trzeba przyznać, że liczba nowych rozwiązań prawnych dotyczących naszej branży w ostatnich latach rosła w dynamicznym tempie, a zmiany wprowadzane były z dnia na dzień, przeważnie bez konsultacji ze środowiskiem biznesowym. Jako przedstawiciele branży handlowej chcielibyśmy być partnerem do rozmów o tym, co nas bezpośrednio dotyczy, dzieląc się wnioskami, jakie wynikają z wieloletniego doświadczenia i działalności naszej sieci w Polsce i Europie.

Spodziewamy się dalszego wzrostu kosztów prowadzenia działalności, które są konsekwencją m.in. rosnących cen surowców i energii oraz nadal wysokiej inflacji. Równocześnie konsumenci będą oczekiwać od sieci handlowych atrakcyjnych ofert, które pozwolą im obniżyć wydatki związane z zakupami. Polityka niskich cen jest wyzwaniem, ponieważ już teraz ceny produktów spożywczych w Polsce należą do najniższych w Unii Europejskiej.

Kolejnym wyzwaniem będzie także konieczność dostosowania się do nowych regulacji dotyczących wyposażenia placówek w stacje ładowania pojazdów elektrycznych oraz wdrożenia systemu kaucyjnego, który wymaga przygotowania odpowiedniej logistyki, a więc jest procesem złożonym i kosztownym.

Trudności mogą również pojawić się w pozyskiwaniu nowych pracowników w dużych miastach. Polityka migracji zawodowej w Polsce w zasadzie nie istnieje, przez co w niektórych lokalizacjach już zaczyna brakować kandydatów do pracy w handlu.

Co będzie priorytetem dla Kauflandu w nadchodzącym roku? Jakie główne cele stawiacie sobie w poszczególnych obszarach biznesowych, takich jak cena, rozwój, sprzedaż, transformacja czy klient?

Niezmiennie najważniejsze będzie dla nas kształtowanie atrakcyjnej oferty dla naszych klientów, czyli zapewnienie im szerokiego asortymentu produktów wysokiej jakości, w przystępnych cenach. Regularnie analizujemy potrzeby konsumentów i zmieniające się trendy zakupowe nie tylko w kontekście asortymentu, ale również nowoczesnych narzędzi wspierających zakupy. W ramach strategii digitalizacji zamierzamy wyposażyć wszystkie nasze sklepy w kasy samoobsługowe, wprowadzić nowoczesne metody płatności, takie jak Blik oraz kontynuować rozwój naszego programu lojalnościowego Kaufland Card. Dodatkowo planujemy wprowadzić w kolejnych sklepach usługę K-Scan, która umożliwia samodzielne skanowanie produktów w trakcie zakupów, aby jeszcze bardziej usprawnić procesy zakupowe i zwiększyć satysfakcję klientów.

Nasze cele związane z ekspansją obejmują otwarcie nowych sklepów, dalszą modernizację istniejących obiektów czy uzyskanie certyfikacji Edge (certyfikatu dotyczącego redukcji zużycia przez budynki energii, wody oraz energii związanej z zastosowanymi materiałami budowlanymi wdrożonego w celu wspierania rozwoju zrównoważonego i niskoenergetycznego). W ten sposób nie tylko zwiększymy dostępność naszej oferty, ale także zapewnimy klientom nowoczesne i przyjazne miejsca zakupów.

Ważnym obszarem naszej działalności jest zrównoważony rozwój. Planujemy w dalszym ciągu konsekwentnie realizować cele dot. ochrony klimatu i redukcji zużycia tworzyw sztucznych zgodnie ze strategią REset Plastic Grupy Schwarz, jak również podejmować inicjatywy na rzecz ograniczenia marnowania żywności oraz wspierania lokalnych dostawców. Dbamy o to, aby nasza firma nie tylko odnosiła sukces biznesowy, ale także pozytywnie wpływała na społeczeństwo i środowisko naturalne.

Co będzie największym wyzwaniem dla Kauflandu w 2024 r.?

Największym wyzwaniem będzie dla nas skonfrontowanie się z dynamicznym środowiskiem rynkowym, w którym z jednej strony pojawiają się nowe regulacje prawne, a z drugiej wciąż ogromną rolę odgrywa presja cenowa. Dodatkowym sprawdzianem będzie kontynuowanie ekspansji przy zmniejszającej się dostępności atrakcyjnych działek pod inwestycje. Poszukiwanie elastycznych rozwiązań jest dla nas priorytetem, aby nadążać za rosnącą konkurencją i realizować plany rozwoju naszej sieci pomimo trudnych warunków.

W roku turbulencji gospodarczych dużym wyzwaniem było umiejętne zarządzanie asortymentem, cenami i budowanie marż. Jak Kaufland będzie pracował nad tymi obszarami biznesu?

Zdajemy sobie sprawę, że dla klientów cena produktów stała się głównym czynnikiem wyboru miejsca zakupów, dlatego nadal będziemy starać się budować ich lojalność, oferując im konkurencyjne ceny produktów. Z pewnością będziemy rozwijać program lojalnościowy Kaufland Card, który już dziś zapewnia użytkownikom szereg dodatkowych korzyści, w tym zniżki na wybrane produkty. W planach mamy m.in. personalizację, która pozwoli nam precyzyjnie odpowiadać na potrzeby zakupowe naszych klientów. Również posiadacze Karty Dużej Rodziny będą mogli nadal liczyć na dodatkowe benefity.  Skupimy się także na rozwoju produktów marek własnych, które już dziś cieszą się dużą popularnością wśród konsumentów oraz oferują sprawdzoną jakość w konkurencyjnej cenie.

W jaki sposób Kaufland chce budować koszyki zakupowe w 2024 r.? Jak będziecie pracować nad zwiększeniem liczby wizyt w sklepach i mocniejszym zaangażowaniem i lojalnością klientów?

Kluczowym elementem naszej strategii będzie dalszy rozwój programu lojalnościowego Kaufland Card, do którego przystąpiło już 3,4 mln użytkowników. Kaufland Card zapewnia klientom szereg korzyści, takich jak zniżki na wybrane produkty nie tylko w naszych sklepach, ale także u partnerów programu, możliwość zbierania punktów, za pomocą których można aktywować dodatkowe kupony rabatowe czy otrzymać gratisowe produkty. Im większe zakupy klient robi w naszych sklepach, tym na większe profity może liczyć.

Naszym celem jest także utrzymanie atrakcyjnego asortymentu, który spełnia różnorodne potrzeby klientów. W sklepie Kaufland można znaleźć od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy produktów, w tym szeroką ofertę produktów świeżych – owoców, warzyw, pieczywa, nabiału, mięsa czy wędlin, ulubione artykuły regionalne, a także produkty z kategorii non-food, takie jak: tekstylia, akcesoria kuchenne, prasę, artykuły gospodarstwa domowego czy narzędzia do majsterkowania. Wyróżnikiem naszego asortymentu jest także bogate portfolio marek własnych – wśród nich możemy wymienić markę K-Classic, która obejmuje już ponad 2000 artykułów i charakteryzuje się korzystnym stosunkiem jakości do ceny, produkty pochodzące z rolnictwa ekologicznego K-Bio, artykuły bez laktozy i glutenu K-Free, roślinne K-take it veggie czy krajową markę K-Stąd Takie Dobre, która oferuje typowo polskie produkty. Oferta marek własnych w sklepach Kaufland to nie tylko produkty spożywcze, ale także m.in. tekstylia dla niemowląt – Kuniboo, dzieci – Hip&Hopps, mężczyzn – Townland, kobiet – Oyanda, artykuły gospodarstwa domowego – Switch On, kosmetyki – bevola i bevola naturals czy wprowadzone niedawno akcesoria i narzędzia do majsterkowania – Parkside. Będziemy konsekwentnie dbać o wysoką jakość oferowanych produktów, jednocześnie utrzymując konkurencyjne ceny.

Ważnym punktem jest dla nas także kształtowanie pozytywnych doświadczeń zakupowych. Poza wspomnianą digitalizacją będziemy kontynuować koncepcję one-stop-shopping, a więc zapewniać klientom dostęp do szerokiego wachlarza usług oraz produktów oferowanych przez najemców naszych pasaży. Możliwość zaspokojenia różnych potrzeb w jednym miejscu jest nie tylko wygodna, ale pozwala także zaoszczędzić czas czy koszty związane m.in. z dojazdem. Wierzymy, że jednym z głównych powodów, dla którego klienci wybierają sklepy stacjonarne, jest profesjonalna obsługa, dlatego nasi pracownicy przejdą też szkolenia skoncentrowane na kliencie i jego potrzebach.

Jak wyglądają plany Kauflandu na 2024 r. w zakresie otwierania nowych sklepów i modernizacji już istniejących? Ile środków zamierzacie przeznaczyć na inwestycje?

W 2024 roku planujemy kontynuować strategię rozwoju, otwierając nowe sklepy oraz modernizując istniejące placówki. Szacujemy, że w roku obrotowym będziemy w stanie uruchomić od 6 do 8 nowych marketów. Zakładając realizację planu, w nadchodzącym czasie będziemy świętować otwarcie 250. sklepu Kaufland w Polsce. Ponadto zamierzamy kontynuować inwestycje w modernizacje istniejących obiektów, których celem jest zarówno kształtowanie pozytywnych doświadczeń zakupowych klientów, jak i minimalizacja negatywnego wpływu poszczególnych placówek naszej sieci na środowisko. Dotyczy to m.in. nowych urządzeń chłodniczych, instalacji fotowoltaicznych czy zakupu zielonej energii. Udostępnimy klientom także stacje ładowania pojazdów elektrycznych, wspierając rozwój elektromobilności.

Jak zmieni się konsument i jego potrzeby? Jak będzie odbudowywała się siła nabywcza konsumentów, a tym samym rynek, na którym Państwo działają?

Czynniki ekonomiczne, takie jak wzrost świadczenia dla rodzin, czyli 800+, podwyżka płacy minimalnej, zapowiadane podwyżki dla nauczycieli, pracowników administracji państwowej i zamrożenie cen energii powinny wpłynąć na odbudowę siły nabywczej konsumentów. Poprawa sytuacji finansowej może doprowadzić do wzrostu popytu na artykuły, których konsumpcję w dużej mierze ograniczyliśmy w czasie inflacji, tj. produktów premium oraz tych, które odpowiadają rosnącym oczekiwaniom odnośnie do zdrowia i ekologii. Nie zmienia to jednak faktu, że cena zawsze będzie odgrywać dużą rolę w wyborach zakupowych, a klienci nadal będą oczekiwać od nas atrakcyjnych ofert.

Które trendy i zachowania konsumenckie będą napędzały lub wstrzymywały rozwój rynku w przyszłym roku?

Istotny wpływ na rozwój branży handlowej może mieć m.in. rosnący trend świadomego odżywiania. Konsumentów coraz bardziej interesuje jakość i pochodzenie produktów spożywczych. Istotny z punktu widzenia naszych działań będzie więc dalszy rozwój oferty produktów regionalnych, jak również produktów o prostym składzie, ekologicznych, wegańskich czy wegetariańskich.

Kolejnym ważnym aspektem jest zrównoważony rozwój. Klienci coraz częściej są skłonni wybierać produkty i usługi firm, które podejmują działania na rzecz ochrony środowiska i społeczności lokalnych. Również w tym względzie nie pozostajemy bierni, oferując szereg produktów wytworzonych w zrównoważony sposób, co potwierdzają niezależne certyfikaty takie jak MSC, Fairtrade czy Rainforest Alliance. Staramy się także zwiększyć świadomość konsumentów, dlatego w tym roku wydaliśmy specjalny katalog online przybliżający poszczególne oznaczenia na produktach, a także wzięliśmy udział we wszystkich kampaniach organizowanych przez MSC, za co organizacja uhonorowała nas nagrodą MSC Awards Poland 2023 za najlepsze działania komunikacyjne. Ponadto konsekwentnie ograniczamy zużycie tworzyw sztucznych w opakowaniach produktów marek własnych oraz zwracamy uwagę na problem marnowania żywności, który można ograniczyć m.in. poprzez wcześniejsze planowanie zakupów z pomocą naszej aplikacji czy rozróżnianie dat „najlepiej spożyć przed” i „należy spożyć do” – przypominamy o tym, umieszczając infografiki Too Good To Go na naszych produktach.

Coraz większe znaczenie mają także innowacyjne rozwiązania technologiczne, które zwiększają komfort klienta w trakcie zakupów, pozwalają zaoszczędzić czas i dostarczają konkretnych informacji. Konsumenci oczekują indywidualnego podejścia do ich potrzeb, dlatego sieci, które będą inwestować w technologie analizujące preferencje klientów oraz oferować im dopasowane produkty lub usługi, mają szansę na sukces.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 5374

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra