Przychody branży spożywczej w relacji rocznej w III kw. 2023 r. wciąż malały (-5 proc.) wskutek spadku cen artykułów spożywczych na poziomie producenta, ale także mniejszego popytu konsumenckiego, na który wskazuje wciąż ujemna dynamika roczna sprzedaży detalicznej żywności. Jednak - jak podkreślają eksperci PKO BP - wyraźnie głębsze spadki odnotowano w przypadku kosztów ogółem (-8 proc. r/r), co pozwoliło na zwiększenie zysków. Rentowność sprzedaży branży wzrosła o 2 pp r/r i pozostawała wyższa niż w przetwórstwie przemysłowym ogółem.
Rosną zyski piekarzy i firm mięsnych
Analitycy PKO BP zwracają uwagę na silny wzrost rentowności branży produkcji pieczywa do bardzo wysokiego poziomu 15 proc. (vs 4,8 proc. w całej branży spożywczej), na co przełożyły się ponadprzeciętne spadki cen nabycia surowców (mąki), jak również wciąż utrzymujący się relatywnie wysoki popyt na dobra podstawowe. Różnica między dynamiką przychodów (+24 proc. r/r) a kosztów (+8 proc. r/r) branży produkcji pieczywa zdecydowanie wyróżniała się na tle przetwórstwa spożywczego.
Nieznacznie wzrosły zyski w przetwórstwie mięsa, odpowiadającej na blisko 1/3 przychodów całej branży spożywczej, przy czym nieco gorsze wyniki odnotowano w przypadku firm zajmujących się przetwórstwem mięsa z drobiu.
Dodatni wynik branży przetwórstwa mleka i produkcji serów w III kw. 2023 r. pozwolił zniwelować stratę jaką mleczarnie odnotowały w pierwsza połowa 2023 r., jednak wciąż był on aż o 12 proc. niższy niż rok wcześniej, a łącznie w I-III kw. 2023 r. niższy o 92 proc. r/r.
Czy marże w przemyśle spożywczym będą rosnąć?
Eksperci PKO BP wskazują, że w kolejnych kwartałach możliwe jest utrzymanie ujemnej rocznej dynamiki przychodów branży. Firmy wciąż będą pozostawać beneficjentami tańszych surowców rolnych, a dodatkowo w kierunku wzrostu marż oddziaływać będzie oczekiwany przez nas wzrost popytu konsumenckiego.
Końcówka 2023 r. prawdopodobnie przyniesie odbicie sprzedaży detalicznej żywności po spadkach jakie odnotowywano od stycznia do października.
Z drugiej strony aprecjacja złotego będzie ujemnie wpływać na wyniki i rentowność sprzedaży eksportowej i oddziaływać hamująco na ceny sprzedaży. Sytuacja ta korzystna jest dla firm przetwarzających surowiec importowany, taki jak np. kakao, którego ceny na rynkach światowych w listopadzie 2023 r. urosły do najwyższego poziomu od 46 lat. Ryzykiem dla scenariusza obniżek kosztów surowcowych pozostaje geopolityka.