Quantcast
Channel: Naslovnica
Viewing all articles
Browse latest Browse all 5455

Przemysł spożywczy w Polsce zwiększa zyski! Jak to robi? Które branże radzą sobie najlepiej?

$
0
0

Przychody branży spożywczej w relacji rocznej w III kw. 2023 r. wciąż malały (-5 proc.) wskutek spadku cen artykułów spożywczych na poziomie producenta, ale także mniejszego popytu konsumenckiego, na który wskazuje wciąż ujemna dynamika roczna sprzedaży detalicznej żywności. Jednak  - jak podkreślają eksperci PKO BP - wyraźnie głębsze spadki odnotowano w przypadku kosztów ogółem (-8 proc. r/r), co pozwoliło na zwiększenie zysków. Rentowność sprzedaży branży wzrosła o 2 pp r/r i pozostawała wyższa niż w przetwórstwie przemysłowym ogółem.

Rosną zyski piekarzy i firm mięsnych

Analitycy PKO BP zwracają uwagę na silny wzrost rentowności branży produkcji pieczywa do bardzo wysokiego poziomu 15 proc. (vs 4,8 proc. w całej branży spożywczej), na co przełożyły się ponadprzeciętne spadki cen nabycia surowców (mąki), jak również wciąż utrzymujący się relatywnie wysoki popyt na dobra podstawowe. Różnica między dynamiką przychodów (+24 proc. r/r) a kosztów (+8 proc. r/r) branży produkcji pieczywa zdecydowanie wyróżniała się na tle przetwórstwa spożywczego.

Nieznacznie wzrosły zyski w przetwórstwie mięsa, odpowiadającej na blisko 1/3 przychodów całej branży spożywczej, przy czym nieco gorsze wyniki odnotowano w przypadku firm zajmujących się przetwórstwem mięsa z drobiu.

Dodatni wynik branży przetwórstwa mleka i produkcji serów w III kw. 2023 r. pozwolił zniwelować stratę jaką mleczarnie odnotowały w pierwsza połowa 2023 r., jednak wciąż był on aż o 12 proc. niższy niż rok wcześniej, a łącznie w I-III kw. 2023 r. niższy o 92 proc. r/r.

Czy marże w przemyśle spożywczym będą rosnąć?

Eksperci PKO BP wskazują, że w kolejnych kwartałach możliwe jest utrzymanie ujemnej rocznej dynamiki przychodów branży. Firmy wciąż będą pozostawać beneficjentami tańszych surowców rolnych, a dodatkowo w kierunku wzrostu marż oddziaływać będzie oczekiwany przez nas wzrost popytu konsumenckiego.

Końcówka 2023 r. prawdopodobnie przyniesie odbicie sprzedaży detalicznej żywności po spadkach jakie odnotowywano od stycznia do października.

Z drugiej strony aprecjacja złotego będzie ujemnie wpływać na wyniki i rentowność sprzedaży eksportowej i oddziaływać hamująco na ceny sprzedaży. Sytuacja ta korzystna jest dla firm przetwarzających surowiec importowany, taki jak np. kakao, którego ceny na rynkach światowych w listopadzie 2023 r. urosły do najwyższego poziomu od 46 lat. Ryzykiem dla scenariusza obniżek kosztów surowcowych pozostaje geopolityka.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 5455

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra